Get the Flash Player to see this rotator.
Ana sayfa Köyümüz Albüm Üye giriş Konuk defteri İletişim Hizmetler Dosya indirme
Konuk Defteri  

Artvinden hayırlı günler değerli oğdarlı dostlar her şey gonlunuzce olsun
   - Cemal Akistanbullu, 29.05.2022

UZUUUUUN ZAMANDIR SELAM YAZMAMIŞTIM DOSTLAR. TÜM OĞDARLILARA SELAMLAR.
   - YÜKSEL, 25.04.2022

İzmirde vefat eden Sultan Özalp ve Güllü Özdemir e allahtan rahmet yakınlarında başsağlığı dileiriz
   - cmustafagumus, 01.12.2021

Merhaba

Bir yandan karakış,Br yandan Corona illeti, bir yandan hayat pahalılığı
zor günler geçiriyoruz
herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle.
selamlar sevgiler
   - cmustafagumus, 24.11.2021

Merhaba

Bir yandan karakış,Br yandan Corona illeti, bir yandan hayat pahalılığı
zor günler geçiriyoruz
herkese sağlıklı huzurlu günler dileğiyle.
selamlar sevgiler
   - cmustafagumus, 24.11.2021
YENİ OĞDAR RESİMLERİ  
Herkese iyi bayramlar
Herkese iyi bayramlar

Esma Şen 1939.2019
Esma Şen 1939.2019

Oğdar kirazı
Oğdar kirazı

Oğdar kirazı
Oğdar kirazı

Dağda çoç çiçekleri
Dağda çoç çiçekleri


Sisteme giriş  
 


Hala hesabınız yok mu? Hesap açmak için tıklayın.

Çevrimiçi  
Şu an bağlı olan kullanıcılar:
4 konuk ve 0 kayıtlı kullanıcı çevrimiçi.

Şu anda sitemizde konuksunuz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

SOĞAN AŞI

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 23 Haziran 2017 Cuma
Konu: Şiirlerimiz 

SOĞAN ÇORBASI
ONBAŞI KADİR ALANDAN SOĞAN AŞI TARİFİ:


Soğan aşı seyrak lorla yapılır

Varsa eğer kavurmada katılır

Yağ yakarken biraz tuzda atılır

Şorağ olur bizim soğan çorbasıBiraz unla lordan urba yapmalı

Cıvık lora biberi bol katmalı

Yeşil biber lorda bolca yatmalı

Doyum olmaz sana soğan çorba
Sayfayı yazdırmaya hazırla

OĞDAR GÜNLÜĞÜ

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 23 Mayıs 2017 Salı
Konu: Sosyal yapı 

Affınıza sığınarak 2009 yılında yazdığım bir OĞDAR GÜNLÜĞÜ'nü yine paylaşmak istiyorum.. Eski günleri yad etmek adına..

OĞDAR GUNLUGİ

Hekiya bu ya;
idris gilun Kahreman emiynan Lütfi tay gilun Cemal emi sanikora odun etmaya gedah diya niyetlanmişlar. Niyetlanmişlar da ortada na katir var na eşak. Cemal emi demiş ki onbaşi gilun kadir emi bizum komşidur onnarun ati istiyem belki verurlar.
Tamam demiş kahreman emi ahşam usti kahveya gal da soyliyah kedir emiya.
Ahşamusti rehmetli bilal eminun kahvesuna getmişlar.Okey oynarken cemal emi kedir emidan ati istamiş. Kedir emi da ;

İSTADUGUN AT OLSUN
VERMAZMİYAM KARDEŞLOH
YETAR Kİ GOYLUN OLSUN
VERMAZMİYAM KARDEŞLOH

KOMŞİ KOMŞİYA MUHTAÇ
DERDİ OLANA İLAÇ
ATİ BİRAHMA DA AÇ
VERMAZMİYAM KARDEŞLOH

FAZLA YUKİ YUKLAMA
CİP TA ÇOH MUDOHLAMA
SUSUZ MUSUZ SAKLAMA
VERMAZMİYAM KARDEŞLOH
demiş.

Tam o sirada Muto emigilun Orhan da yannarunda oturiyermiş. Cemal emi yarun neraya gediyersuz heyrola demiş. Cemal emida sanikora gedicoh demiş. Emi sanikora gedicahsuzda bendan izin almadan neraya gediyersuz, esseh diyeram adumuzi atturmam demiş.
anan yahşi baban yahşi orhani razi edamiyerlar bir turli. Na da olmasa sanikor ondan soruliyer.
Na isa kehveci sebo emi, nunuç gilıun Mevlut emi araya girmişlar orhani razi etmişlar.
Sabah olmiş, cemal emi getmiş onbaşi kedir emi gildan ati alicah, kedir eminun tadasi nihat emi çıhmış kapiya.

CEMAL EMİ HEYROLA
SABAHUN BU SAATİ
NİYA DUŞMİŞUN YOLA
NEYDİCAHSUN BU ATİ
demiş

Cemal emi da;
Sanikora gedicoh kahreman emiynan bilabar demiş.
Nihat emi, ola benda galem bare epeydur getmadum sanikora siza arkadaşloh edaram demiş. Na isa kahreman emi da galmiş hep bilabar duşmişlar yola.
Paşali gilun kapidan geçiyerkan bahmişlar ki paşali sedat emi da merdevanun dibuna oturmiş, legeni koymiş taşun ustuna, gugumda elunda abdes aliyer.

Allah kabul etsun sedat emi demişlar. eyvallah emilar demiş neraya beyla?
Sanikora gedicoh odun etmaya demişlar. Gobeguvi eritmah istiyersan san da gal demişlar. Ola eylaysa biraz beklavun benda galem bare demiş sedat emi da.
Hekiya uzun, bunnar hep birdan duşmişlar yola. Degirmannarun ustuna çihmişlar ki arkadan nefes nefesa galan camuş gilun Mustafa emiyi gormişlar.
Emi san neraya gediyersun sabahun korunda demişlar, Benda kiviya gediyeram demiş Mustafa emi.( kivi da nerdan çihti yav.. na isa uydurdoh işta)
emi kiviya gedicahsun da beyla yalağuz neraya gediyersun arkadaşun yohmidur demişlar. Vardur vardur merak etmavun Koçek gilun arif emiynan kahreman çavuşgilun hasan eminun oğli Engin da galiyer arkamdan demiş.
Go emi onnar sana yetişamazlar, bare Muhendis Naziminan kardeşi Teyfika haber versaydun da onnar galsaydi saninan. Na da olsa muhendis adamlar attugi adumlari bila hesap edarah atarlar onnar demişlar.
Mustafa emi ben kimsayi istamam, bena bişe olmaz siz merak etmavun, hayde yoluz açoh olsun demiş. Ve çabuga doğri segirtmaya başlamiş.
Na isa bizum sanikor yolcilari yaylalarun sirtuni dovurmişlar yanbegi yola duşmişlar, çamdan kavaktan hekiyalar annatip gediyerlarmiş.
bir da bahmişlar ki karşi tereftan Behçet eminun oğli Mustafaynan Nevzet oyretman ofliya pufliya galiyerlar. Hayrola hocam yorulmişuza benziyersuz nerdan beyla demişlar.
Onnar da gezlora getmiştoh ahşam, orda kaldoh bu geca hama ayu sasundan duramadoh, korhtoh,koya gediyeroh demişlar...................

Bunnari almiş bir duşunca. Ola acaba sanikora getsah mi getmasah mi, ayu mayu ogumuza çiharda iş aluroh başumuza. Şimdi oni kim kesicah ta derisuni kim soyicah ta leşuni kapandan aşşaği kim yuvarlıycah ta…diya kendi aralarunda konuşmaya başlamişlar.

Sedat emi demiş ki ola uşahlar ayuyi kestuz, derisuni da soyduz, kapandan aşşaği yuvarlamaya meddaruz kalmadi hama eluzda na tufek var na bişe. En oga ayuyi nasi vuricağuzi duşunun.

Nihat emi demiş ki ben bir iki deyiş deram ayu merhameta galur, eger galmazsa ustuna atilur ellaruminan boğaram, kahreman emi demiş ki ben bir bağirursam ayu neydicağuni şaşurur, cemal emi demiş ki benda DSİ dan dozer gaturur kapandan aşşaği yuvarlaram heç merak etmavun. Sedat emi da demiş ki neydem o zaman bena da duasuni etmah kaliyer. Haydovun gedah..
Ve devam etmişlar sanikora doğri.
Ora sanun bura benum başnikoranun ağzuna varmişlar, ordan bukulmişlar meşaya doğri. Atinan kahreman emi ogda obirlari onnarun arhasunda ilarlamaya başlamişlar .Çamlarun dibundan geçanda at birdan irkmiş.
Ola nooldi buna, niya irkti demişlar kendi kendilaruna, bir tereftan da içlaruna korhi duşmiş.
Biraz kulah kabartmişlar, sas mas yok. Nayisa başha bişedan urkti demişlar heralda biz gedah içari toğri.

Çalilarun arasundan kaya kaya ilarlamaya başlamişlar. Tam meşanun içuna girmişlar ki gezlordan bir iiihuuhu sasi galmiş. Olaaaaaa kimsun diya bağirmiş kahreman emi.
Ben baççavuş gilun yukselam demiş gezlordaki sas, galun buraya kebap vuricoh.
Ola kiminansun orda yalağuz malağuz olmiyasun yohsam ayular tolaniyermiş bah buralarda iş çiharmiyasuz gunun bu saatunda.
Yooh demiş yuksel emi, savci emi burada, Kenan tay burada, oğdarun kartali erkan burada, abuz ali emi burada,kalabaloh çohtur merak etmavun demiş.

Na isa bunar başlamiş odun etmaya, bir iki tani koknar dovurmişlar. Bir tereftan dallari budiyer bir tereftan da atun yukuni hazirlileylarmiş.

Kahreman emi demiş ki ola ben a şimdi burada bağirsam sasum lukeseta gedarmi acaba? Cemal emi demiş ki lukeseta benum sasum bila gedar, sanun sasun şikara varur demiş. Kahreman emi olaaaaaaaaaa diya eyla bir bağirmiş ki gezlordaki kebapçilar bunara bişe mi oldi acaba diya nooldiiiiiiii diya cevap vermişlar. Bişe yoh bişe yoh keyfuza bahun diye bağirmiş Nihat emi.

Evlaya kadar odun etma işuni biturip atun taylaruna yuklamaya başlamişlar.
Gena meşanun içundan geça geçaa duzloğa çihmişlar.
Donmişlar koyun yoluna, hama ter kana batmişlar yorğunlohtan. Ola biraz cincalah ta eyla gedah demiş Sedat emi. Kahreman emi, emi oğli beyla cincalmaynan bu gobek erimaz sanun heç durmadan ogumuzda yuzger gibi getman lazumki gobegun erisun demiş.

Hozannarun ustuna varmişlar ki yağmur yağmaya başlamiş. Hama beyla sicim gibi yağiyer. Dersun ki vedroynan dovuriyram suyi. Ola neydah şimdi, çamlarun altuna girsah yildirim mildirim duşar, girmasah lont olicoh, şemşiye da almayi da akil etmadoh ki…
Koyun sirtuna kadar islana islana galmişlar, hama hepsi da teyina donmiş eyla. Pikallara aşşaği çoça enmişlar.
Yoharki çoçtan aşşaği duşmişlar yola. Birda bahmişlarki aşahki çoçun ağzundan iki uç tani eşaginan bilabar, epey kalabaloh galiyer. Ola bunar kimdur, neraya gediyerlar..
Gala gala galmişlar ki avukat eser beginan, suat emi, bir da kosa gilun zarif emi. Arhalarundan da ulkerinan, almanyadaki emine, gonul, laz kizi arzu.. daha bir suri millet.Ola bir cincalun bahah, neraya gediyersuz beyla demişlar.
Eser beg, Gezlora gediyeroh emilar demiş.
Gezlorda neydicahsuz ola demiş Nihat emi
Abu ulkerinan,alamanci emine cip istadilar ki noolur bir goturun bizi gezlori da gorah, heç gormamişoh oralari dedilar biz da onnarinan bilabar gediyeroh demişlar.
Cemal emi demiş ki ola uşahlar getmasuna gedun da, ayu mayu var imiş bah bendan soylamasi, başuza bir iş galur, soğra demadi demavun. Yoh yoh bişe olmaz demişlar. Zati arhamuzda nevzet oyretmanun oğli cemalinan, kedirbaba gilun binali emi, bir da nunuç gilun Meylut emi tufeklarinan galiyerlar. Zati bahtoh ki olmadi saleh gilun Salih emi topiynan ayu korhudiyermiş ayu mayu yanaşamaz biza. Genada galursa neydah, arabasuna binaroh, o bizi eren peren edar koya yetişturur demişlar.
De haydovun yoluz açoh olsun demişlar gedun bahem.
Yaylalarun yollaruna aşşaği degirmannnara enmişlar ki taşun başunda camuş gilun musto emi oturiyer. Go emi san kiviya getmiyermiydun niya dondun demişlar.
Ola uşahlar demavun ki çabuga kadar ey gettum da çabugi oyuza donduktan sonra hampa gil tamarum tutti. Cesaret edamadum ilari getmaya. Murdolicah çocohlar da yetişmadi arhamdan. Bahtum bu iş benum iş degil, dondum geriya. Şimdi da tek başuma koya girmaya çakiniyeram gedamadi da dondi derlar diya. Sizun galmavuzi bekladum ki bilabar koya girah.
Gal emi gal demişlar biz kimsaya bişe demazoh, bilabar gedah.
Na isa hep birdan dereli gilun kapinun ogundan geçip, dodi hasan eminun evinun kapisuna varmişlar.
Bahmişlar ki saleh gilun harmannarun bacasunda asya gilun Cevdet emi, Behçet eminun oğli almanci riza, teyfik,paşali eyup, fehri emi,((( RAHMETLE YAD ETMEDEN GEÇEMEYECEĞİM))) zegan Mehmet emi, hasanağa Aslan emi kalatannara yaslanmişlar lafun beluni kiriyerlar.
Selam aleykum demiş Sedat emi, aleyumusselam demişlar. Nerdan geliyersuz beyla demişlar. Sanikordan galiyeroh demiş kahreman emi.
De gedun eluzi yuzuzi yehavun da galun nahiri seyredah demişlar.
Tamam demiş emilar ustumuzi degişah galuroh.
Beylaca ahşam vakti hep birdan konço emi gilun tukanun kapisunda haci hasan emi, Yahya kahreman emi, paşali mehmet, beg hasan emi, onbaşi hasan emi,Mehmet ali hoca, eyup hoca,hep birdan nahiri seyretmaya koyulmişlar.
Nahirun uci degirmannardan aştugi zaman bekçi Mehmet emi galmiş, demiş ki ola uşahlar muhtarun Selami var, diyer ki ahşam usti kebap var. İstiyan komşilar buyursun biza galsun.
Tamam demişlar gedaroh. Ham Ali Osman eminun ballarunun da tam yiyilicah zamanidur şimdi.
Nahirun soni galip ta Dursun emi selamun aleykum komşilar dedugi zaman millet da muhtarun evuna kepab yemaya toğri dağilmaya başlamiş.
Bir oğdar gunlugi da burada bitmiş.
SEDAT AYAR
13 OCAK 2009
Sayfayı yazdırmaya hazırla

19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 19 Mayıs 2017 Cuma
Doğum günü-müz kutlu olsun
19 Mayısta yanan kıvılcım emperyalist işgalcilerın sonu okurken küllerinden tükenmişlikten bir milletin ulusun ve Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşu ile taçlandı. Ve Dünya Siyaset sahnesine Mustafa Kemal Atatürk gibi bir deha çikti
Sayfayı yazdırmaya hazırla

CAMİ KAPISI

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 12 Mayıs 2017 Cuma
Konu: Sosyal yapı 
OĞDAR CAMİ KAPISI

Oğdar deyince cami kapısı sohbetleri ,cami kapısında ki soğuk su AĞA nene akla gelir.
Onlarca yıldır köy ile ilgili kararlar burada alındı.
En güzel sohbetler burada yapıldı.
Gurbet burada başladı
Hasret dabbonun gelmesi ile camı kapısında bitti.
Şİmdi 12 Mayıs 2017 Oğdar da yaklaşık 40 emekli vatandaşımız yaşamakta.İşe cami kapısı yine şenlenmiş

Selam olsun Oğdara
Foto:kadir çınar
Sayfayı yazdırmaya hazırla

ÇABUK DAĞI

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 11 Mayıs 2017 Perşembe
Konu: Günyayla - Oğdar köyü ile ilgili yazılar 
ÇABUK DAĞI

Köyün hemen kuzey doğu yakasında yükselen HERS-KİVİ köyleri Erzurum ili ile sınır olan dağdır.
Eskiden köyde öküz malı ilk burada yatar.
Al tarafında yasak-kaçkal-kordiyet bulunur.
yükseklik:2280 m
Sayfayı yazdırmaya hazırla

<   11121313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263738393103   >